nedeľa 12. júla 2020


Kuracie Penne s rýbezlom

200g Kuracie prsia
1 väčšia cibuľa
1/2 lyžičky soli
Štipka čierného korenia
1 lyžička majoránky
1 lyžička mletej sladkej papriky
1 lyžica celozrnnej múky
3 lyžice olivového oleja
Cestoviny Penne
2 hrste čerstvých rýbezli

Počet porcií: 2-3 osoby 
Čas prípravy: 40 min. 

Najprv si postavíme hrniec s vodou na cestoviny. Počkáme pokiaľ nám nezačne voda vrieť. Medzičasom si ošupeme a umyjeme cibuľu, ktorú si nakrájame na jemno. Kuracie prsia umyjeme a nakrájame na rezančeky. V panvici si necháme rozohriať olivový olej a potom pridáme cibuľku. Kuracie rezančeky posolíme, okoreníme čierným korením, majoránom a mletou sladkou paprikou.  K  cibuľke pridáme kuracie rezančeky a restujeme pokial mäsko nezmení farbu. Potom podlejeme pohárom vody (200ml) prikryjeme a dusíme ešte 10 min. Zatiaľ čo sa nám mäsko varí, tak si dokončíme cestoviny. Do vriacej osolenej vody pridáme Penne a varíme podľa návodu na obale. V pohári si zmiešame múku so studenou vodou (150ml), ktorú postupne vlievame za stáleho miešania ku kuracinke. Necháme prejsť varom a potom odstavíme zo sporáka. Rýbezle si umyjeme a pridáme na záver ku kuracinke spolu aj s uvarenými penne. Všetko spolu premiešame a môžme servírovať. Dúfam, že Vám takisto zachutí táto netradičná kombinácia, tak ako aj nám. Dobrú chuť priatelia! 
0

nedeľa 5. júla 2020


Batátové halušky s bryndzou

350g batátov
300g hladkej celozrnnej múky
1 vajíčko
1 kyslá smotana
1 malé balenie bryndze
1 jarná cibuľka

Počet porcií: 2-3 osoby
Čas prípravy: 1 hod. 

Najprv si ošúpeme a umyjeme batáty. Následne ich nastrúhame na jemno a pridáme múku s vajcom. Všetko spolu dobre premiešame, aby sa nám vytvorila lepkavá ťahajúca sa hmota. Ak sa nám zdá cesto príliš tuhé stačí pridať trochu vlažnej vody. Niektoré bataty sú trochu suchšie, takže vodu bude určite potrebné pridať. V hrnci si necháme zovrieť vodu a haluškovačom tvoríme postupne halušky, ktoré nám padajú priamo do hrnca. Varíme ich len chvíľu. Akonáhle vyplávajú na povrch, tak ich môžte začať postupne vyberať. V miske si zmiešame bryndzu so smotanou. Jarnú cibuľku si umyjeme a nakrájame na jemno. Uvarené batátové halušky servírujeme, buď len so smotanou a cibuľkou, ak plánujeme nakŕmiť menšie dieťatko, alebo s bryndzou, smotanou a jarnou cibuľkou. Dobrú chuť priatelia :) 
0

utorok 23. júna 2020


Šošovicová polievka na kyslo

500g šošovice
Hovädzí vývar 
2ks stredne veľké zemiaky
4ks Bobkový list
Soľ 
Čierne korenie
1 kyslá smotana
200ml mlieko 
1 kopcovitá lyžica špaldovej múky 
1 veľká lyžica trstinového cukru
Ocot podľa chuti

Čas prípravy: 1 hod.
Počet porcii: 8 osôb a viac 

Najprv si prepláchneme a namočíme aspoň na 30 min. šošovicu. Ja zvyknem používať šošovicu od firmy Lagris, nakoľko sa mi nikdy nerozvarila a vždy bola veľmi chutná. Do veľkého hrnca si dáme variť šošovicu s vodou, ku ktorej sme pridali bobkové listy. Medzičasom si umyjeme, ošupeme a nakrájame na malé kocky zemiaky. Asi tak po 15min., čo sa nám šošovica varí, pridáme zemiaky a dochutíme soľou, cukrom a korením. Pridáme ešte aj hovädzí vývar a necháme dalších 10min. variť. Ten kto nemá po ruke hovädzí vývar, tak ho môže bez akýchkoľvek výčitiek nahradiť hovädzím bujonom v bio kvalite. Mne osobne sa osvedčil od značky Probio hovädzí bujon. Zoženiete ho bez problémov v akejkoľvek bio predajni. Počas varenia z času na čas premiešavame, aby sa nám šošovicu na dno hrnca veľmi neprilepila. Polievku varíme celý čas pod pokličkou. Medzičasom ako sa nám varí polievka, tak si v jednej nádobe zmiešame mlieko s múkou, ktoré vlejeme do polievky po uplynutí už vyššie spomínaných 10 minútach. Dobre polievku premiešame a pridáme aj smotanu. Necháme prejsť varom a na záver pridáme ocot podľa potreby. Niekto mám rád kyselšie, niekto po menej. Takže nalejme toľko koľko uznáte za vhodné. Ja osobne obľubujem jablčný ocot svojou chuťou. Avšak môžte použiť akýkoľvek, ktorý máte práve po ruke. Polievku odstavíme zo sporaká a necháme vychladnúť. Podávame s opekaným chlebíkom alebo celozrnnými suchármi od Bona Vita. Dobrú chuť priatelia :) 
0

streda 17. júna 2020

Cviklové krupotto

1 stredne veľká cvikla
1 cibuľa 
1 šálka jačmenných krúp
1 hrsť sušených sliviek
1 jablko 
Štipka Soli
Štipka Mletej škorice 
1/2 malej lyžičky kmínu 
3 šálky zeleninového vývaru
Kozí syr 
Hrsť nasekaných Vlašských orechov
2-3 Polievkové lyžice Olivového oleja

Počet porcii: 3-4 osoby 
Čas prípravy: 1 hod.

Najprv si umyjeme a dáme variť cviklu do studenej vody v celku. Varíme až do úplného zmäknutia. Cviklu si po uvarení dáme vychladnúť. Medzičasom ako sa nám varí cvikla, tak si namočíme sušené slivky do misky so studenou vodou a umytú a nakrájanú cibuľu na jemno si podusime na olivovom oleji. K cibuľke pridáme prepláchnuté jačmenné krúpy, podlejeme zeleninovým vývarom a dáme variť. Krúpy varíme v dostatočnom množstve vývaru, t.j. na jednu šálku jačmenných krúp budeme potrebovať 3 šálky zeleninového vývaru. Krúpy sa zvyknú variť vždy pod pokličkou od 20 min. do 1 hod. Záleží, nakoľko mäkké chceme mať krúpy. K uvareným krúpom pridáme jedno nastrúhané jablko a nastrúhanú cviklu. Ochutíme soľou, kmínom a škoricou. Na záver pridáme na drobno nakrájané sušené slivky a všetko dobre premiešame. Chvíľku povarime a potom odstavíme zo sporáka. Servírujeme s nastrúhaným kozím syrom a vlašskými orechmi. Dobrú chuť priatelia :) 
0

nedeľa 7. júna 2020

Banánové lievance

2 banány
1 vajíčko
1/2 šálky špaldovej múky

Počet porcii: 2 osoby 
Čas prípravy: 30 min. 

V miske si roztlačíme vidličkou dva banány. Najlepšie banány na tento recept sú, tie prezreté. K banánom primiešame jedno vajíčko. Následne pridáme múku a všetko spolu premiešame. Pripravíme si panvicu na lievance, do ktorej nalejeme trochu olivového oleja. Potom, už len nakladáme po lyžiciach do jednotlivých otvorov panvice na lievance. Na jeden lievanec budeme potrebovať cca 2 lyžice hmoty. Lievance opekame na panvici z každej strany cca 2 minúty. Hotové lievance môžme natrieť tvarohom zmiešaným s medom  a dozdobiť čerstvým ovocím. Dobrú chuť priatelia!

0


Hrnčekové palacinky

1 vajce
Štipka soli
2 hrnčeky mlieka (250ml)
1 hrnček hladkej múky
1 polievková lyžica olivového oleja

Počet porcii: 2 osoby 
Čas prípravy: 1 hod. 

Vo väčšej mise si vyšľaháme vajcia so štipkou soli, ku ktorým postupne prilejeme mlieko s olejom. Do vajíčkovej zmesy následne po lyžiciach primiešávame hladkú múku. Keď už máme jednotnú hmotu, necháme ju cca 15 min. odležať. Na panvici si rozohrejeme trochu olivového oleja a  naberačkou vylejeme zmes na prvú palacinku. Olej už ďalej nebudeme potrebovať na mastenie panvice. Vyliatú zmes na panvici treba rýchlo rovnomerne rozliat. Pečieme z každej strany cca 2 min. Hotové palacinky potierame ľubovoľne podľa chuti. U nás doma idú najčastejšie na odbyt palacinky s domácim jahodovým džemom. Dobrú chuť priatelia ;)

Tipy na rôzne sladké kombinácie: 
Palacinky s nutellou a pomletými orieškami
Palacinky s tvarohovo-hrozienkovou zmesou
Palacinky s banánom, čokoládou a šľahačkou
Palacinky s tvarohovou penou a čerstvým ovocím
Palacinky s rôznymi druhmi lekvárom alebo džemov

0


Segedínsky na vegetariánsky spôsob 

1 špicatá biela kapusta 
1 tofu natural 
3-4 polievkové lyžice repkového oleja 
1 polievková lyžica pomletých sezamových semienok 
1 čajová lyžička majoránky
1/2 čajovej lyžičky strúhaného muškatového orieška 
1 čajová lyžička mletej sladkej papriky 
Soľ
1 čajová lyžička sušeného zeleninového základu
1 polievková lyžica lahôdkového sušeného droždia 
1 polievková lyžica celozrnnej alebo špaldovej múky
1 ryžová smotana na varenie 

Počet porcii: 4 osoby
Čas prípravy: 1 hod. 

Ako prvé si umyjeme a nakrájame cibuľu a kapustu. Vo väčšom hrnci si rozohrejeme repkový olej. Skúšala som už mnoho repkových olejov, avšak najlepšie sa mi osvedčil repkový olej v Bio kvalite z predajne DM. Má krásnu výraznú žltú farbu a úžasnú chuť. Jedlo je tak oveľa chutnejšie, ak používate kvalitné oleje na varenie. Do rozohriatého oleja pridáme cibuľu nakrájanú na jemno a chvíľu restujeme. Následne pridáme na malé kocky nakrájané tofu a restujeme ďalej. Zvyknem používať tofu Natural od Lunter, ktoré bežne zoženiete v akýchkoľvek potravinách. Keď je tofu tepelne spracované cca po 5 min., pridáme nakrájanú kapustu spolu s majoránkou,muškátovým oriešokom,mletou sladkou paprikou, sušeným droždím, sezamovými semienkami a sušeným zeleninovým základom. Všetko dobre premiešame a podlejeme horúcou vodou. Vody asi toľko, aby ste ňou pokryli kapustu. Necháme variť  cca 30 min. pod pokličkou na nízkom ohni. Na záver si zmiešame jednu kopcovitú lyžicu celozrnnej alebo špaldovej múky spolu s ryžovou smotanou, ktorú po uplynutí doby varenia vlejeme do hrnca. Dobre premiešame a necháme zovrieť. Následne varíme ešte cca 2-3 min a potom odstavíme zo sporáka. Segedínsky podávame buď s obyčajnou, alebo špaldovou knedľou. Dobrú chuť priatelia! 


0

utorok 2. júna 2020


Balkánska šošovicová polievka

300g červenej šošovice
2 polievkové lyžice pšena
500ml pasirovaných paradajok
1-2 papriky
1 väčšia cibuľa
1 menší pór
1 čajová lyžička mletej rasce
1-2 čajová lyžička sušeného koriandra
2 čajové lyžičky kokosového cukru
1 čajová lyžička soli
2-3 čajové lyžičky sušeného zeleninového základu
1 čajová lyžička kurkuma
1 polievková lyžica mletej sladkej papriky
3-4 bobkové listy
2 strúčiky cesnaku
1 hrsť citrónovej trávy
1 hrsť petržlenovej vňate
2-3 poliveková lyžica olivového oleja
2,5 litra vody

Počet porcií: 8 osôb 
Čas prípravy: 50 min.

Ako prvé si prepláchneme šošovicu a pšeno. Namočíme ich do studenej vody a necháme cca 30 min. odstáť. Medzičasom si umyjeme a nakrájame zeleninu (cibuľu, pórik, papriku a cesnak). Do väčšieho hrnca si nalejeme olivový olej a počkáme pokiaľ sa nám rozohreje. Následne vysypeme cibuľu, pórik, cesnak, papriku a chvíľu restujeme,pokiaľ nám cibuľka nechytí zlatistú farbu. Pridáme bobkový list, mletú rascu, koriander, kurkumu, sušený zeleninový základ a mletú papriku. Všetko spolu 1 min. podusíme a pridáme pasírované paradajky, ako aj šošovicu so pšenom. Dobre premiešame a podlejeme 2,5 litra vriacej vody. Polievku dochutíme soľou a kokosovým cukrom. Varíme všetko spolu cca 20 min. Minútu pred koncom varu pridáme hrsť citrónovej trávy a petržlenovej vňate. Premiešame a odstavíme z ohňa. Počkáme cca 30 min., pokiaľ sa nám všetky chute v polievke prepoja a môžme servírovať. Podávame s celozrnným pečivom.

Tip na záver: Ak máte doma aj mrkvu, tak ju môžte do polievky kľudne pridať. Namiesto pšena viete ako náhradu použiť jačmenné krúpy. Táto polievka nie len, že je veľmi zdravá, ale je aj výdatná. Zasýti Vás tak ako počas obeda, tak aj počas večere. Dobrú chuť priatelia :) 
0

streda 20. mája 2020


Tagliatelle ala Marcello 

1 balenie chladených Tagliatelle
Soľ
3-4 polievkové lyžice olivového oleja
1 čajová lyžička masla
3-4 strúčiky cesnaku
Hrsť sušených paradajok
8ks cherry paradajok
3 kopcovité čajové lyžičky bazalkového pesta
2 hrste Rukoly
Parmezán
Píniové oriešky

Počet porcii: 2 osoby 
Čas prípravy: 30 min.

Najprv si umyjeme cherry paradajky s rukolou. Cesnak si ošúpeme a nakrájame ho na menšie kúsky spolu so sušenými paradajkami. Cherry paradajky si prekrojíme na polovičky. Do jedného hrnca si dáme  zovrieť vodu so štipkou soli. Medzičasom si v panvici rozohrejeme olivový olej, do ktorého pridáme cesnak spolu so sušenými paradajkami. Chvíľu všetko spolu restujeme a potom pridáme cherry paradajky, ktoré dusime až do zmäknutia. Na záver pridáme bazalkove pesto s maslom a všetko dobre premiešame. Dusime spolu ešte chvíľu a potom odstavíme z ohňa. Tagliatelle si dáme uvariť do vriacej vody na 3 min. a potom z nich vodu scedíme. Scedené Tagliatelle a rukolu pridáme do našej zmesy na panvici, kde všetko spolu dobre premiešame a  následne môžme servírovať. Každú jednu porciu posypeme parmezánom a píniovými orieškami. Dobrú chuť priatelia! 
0


Špagety so sušenými paradajkami

1 balenie špagiet Panzani
2 strúčiky cesnaku alebo sušený cesnak
Sušené paradajky v oleji
Olivový olej
Rukola
Parmezán

Počet porcii: 3-4 osoby 
Čas prípravy 30 min. 

Najprv si uvaríme špagety podľa návodu, t.j. do hrnca s vriacou a osolenou vodou si vložíme variť špagety na cca 7 min. Na tanier si naložíme špagety, ktoré následne posypeme sušeným alebo prelisovaným cesnakom. Pokvapkame olejom zo sušených paradajok a olivovým olejom. Sušené paradajky si nakrájame na jemno a pridame k špagetám. Na záver posypeme parmezánom a rukolou. Ten kto má rad kečup, tak si môže do jedla pridať aj trochu z kečupu na záver. Dobrú chuť priatelia! 
0


Polievka z maslovej tekvice s rozmarínom 

1 maslová tekvica
1 väčšia cibuľa
1 malý zemiak
2 mänšie mrkvy
Soľ
1-2 strúčiky cesnaku
2 bobkový list
1 čajová lyžička Rozmarínu
1 polievková lyžica sušeného lahôdkového droždia
1 polievková lyžica sušeného zeleninového základu
alebo zeleninový vývar
2-3 polievkové lyžice repkového oleja

Počet porcií: 8 osôb 
Čas prípravy: 1 hod.

Najprv si umyjeme a očistíme zeleninu. Nie len zemiaky a mrkvu treba ošúpať, ale aj maslovú tekvicu. Oproti tekvici Hokkaido má oveľa tvrdšiu šupu, takze preč s ňou. Všetku zeleninu si nakrájame na väčšie kúsky. Do hrnca si nalejeme repkový olej a počkáme pokial sa nám rozohreje. Následne vložíme do hrnca cibuľku a chvíľu restujeme. Potom pridáme zvyšnú zeleninu a všetko spolu dobre premiešame a restujeme dalších pár minút. Dochutíme bobkovým listom a celým strúčikom cesnaku. Prisypeme sušené lahôdkové droždie, rozmarín a sušený zeleninový základ. Všetko dobre premiešame a podlejeme 2 litrami vriacej vody. Posolíme a necháme variť za občasného miešania cca  30 min. Ja varievam v tlakovom hrnci, kde sa čas varenia skracuje. Ak varíte pod pokličkou, tak kľudne môžte nechať variť až 45min. Na záver do uvarenej polievky pridáme hrsť petržlenovej vňate. Všetko dobre rozmixujeme ponorným mixerom a môžme servírovať. U nás sa tento druh polievky zakaždým podáva s krutónmi. Dobrú chuť priatelia! 
0


Cesnaková pomazánka 

1 Karička alebo Bambino v črievku
1 polievková lyžica masla
3 polievkové lyžice smotany
2 polievkové lyžice olivového oleja
štipka soli
štipka kokosového cukru
pár kvapiek citrónovej šťavy
1 čajová lyžička plnotučnej horčice
1 hrsť nastrúhaného Eidamu
2 strúčiky cesnaku

Počet porcií: 4 osoby
Čas prípravy: 10 min.

Najprv si očistíme a umyjeme cesnak. V miske si vymiešame najprv olivový olej s cukrom, soľou, citrónovou šťavou, horčicou a smotanou. Všetko pekne spolu vyšľaháme metličkou, tak aby nám vznikla konzistenčne akokeby majonéza. Následne zapracujeme Karičku a zmäknuté maslo. Na záver pridáme prelisovaný cesnak a nastrúhaný syr. Všetko dobre premiešame a môžme servírovať. Podávame s celozrnným pečivom a čerstvou zeleninou. Dobrú chuť priatelia.

0

piatok 8. mája 2020


Jarné vegi rolky 

Suroviny na rolky:
1 balenie ryžový papier
1/2 hrnčeka guľatozrnnej ryže
2 avokáda
1 väčšia  červená cibuľa
2 Mrkva
čerstvý alebo sušený koriander

Suroviny na omáčku:
1 PL arašidové maslo
2 PL sójova omáčka
1 PL agávový sirup alebo med
4 PL Voda

Počet porcií: 3 - 4 osoby 
Čas prípravy: 30 min. 

Najprv si dáme uvariť ryžu. Na pol hrnčeka ryže dávam jeden celý hrnček vody. Ryžu varíme pod zákrytou pokličkou cca 15 min. Medzičasom si ošúpeme a umyjeme zeleninu. Mrkvu s cibuľou si nakrájame na prúžky. Avokádo si rozpolíme a vyberieme kôstku. Omáčku si pripravíme s vyššie uvedených surovín. V miske si zmiešame arašidové maslo so sójovou omáčkou, agávovým sirupom a vodou. Všetko dobre premiešame a necháme odstať, nech sa chute prepoja. Keď už mame uvarenú ryžu, tak si nachystame nerezovú misu do ktorej nalejeme horúcu vodu. Ryžový papier najprv namočime do vody, potom ho rozprestrieme, najlepšie na drevenej doske na krájanie. Do spodnej časti papiera na stred rozložíme ryžu po dĺžke. Okraje ryžového papiera necháme voľne. Na ryžu dáme avokádo, ktoré posypeme sušeným koriandrom. Ten kto má čerstvý koriander, môže použiť čerstvý. Ďalej navrstvýme na avokádo červenú cibuľu a mrkvu. Rolku najprv preložíme zo spodu do stredu. Potom prehneme oba okraje a zrolujeme rolku smerom hore. Týmto spôsobom si pripravíme všetky rolky, ktoré podávame s omáčkou. Tento recept je ozaj veľmi jednoduchý a rýchli. Môžte si ho pripraviť aj vtedy, keď Vám napríklad z predchádzajúceho dňa ostala ryža a vy neviete, čo s ňou. Rolky si môžte naplniť ľubovoľnou zeleninou. Dúfam, že Vám rolky budú chutiť rovnako ako mne. Dobrú chuť priatelia :) 
0

sobota 2. mája 2020


Batátové hranolky

2 väčšie batáty
2 polievkové lyžice olivového oleja
1 čajová lyžička soli
štipka čierného korenia
1 čajová lyžička mletej sladkej papriky
1/2 čajovej lyžičky rozmarínu
1/2 čajovej lyžičky sušeného cesnaku

Počet porcií: 2 osoby
Čas prípravy: 45 min.

Najprv si dobre umyjeme zemiaky, nakoľko ich budeme konzumovať aj so šupkou. Zemiaky si nakrájame na úzke paličky, ktoré si potom vo veľkej mise dochutíme soľou, čiernym korením, mletou sladkou paprikou, cesnakom a rozmarínom. Všetko prelejeme olivovým olejom a dobre premiešame. Medzičasom si rozohrejeme rúru na 180 stupňov a vystelieme si plech papierom na pečenie. Zemiaky potom vysypeme na plech, avšak s odostupom, tak aby sa nedotýkali jeden druhého. Vložíme do rúry a pečieme cca 25 min. Treba priebežne sledovať, nakoľko každá rúra pečie inak. Zemiaky počas pečenia raz otočíte, tak aby sa dobre opiekli z každej strany. Po upečení môžme servírovať s cesnakovým alebo sýrovým dipom napríklad. Dobrú chuť priatelia! 
0


Cviklové rizoto

1/2 šálky gulatozrnnej bielej ryže
2 stredne veľké cvikle
2 polievkové lyžice olivového oleja
1/2 čajová lyžička soli
1 čajová lyžička kmínu
1 cibuľa
1 hrsť sušených sliviek
1 hrsť vlašských orechov
50g parmezán
10g píniove oriešky (len na dozdobenie trochu)
1 Pomaranč
Rukola

Počet porcií: 2 osoby 
Čas prípravy: 1 hod.

Najprv si umyjeme cviklu a dáme ju samostatne variť, až pokial nám nezmäkne. Ďalej si ošúpeme a umyjeme cibuľu. Sušené slivky si namočíme aspoň na hodinu do misky s vodou. V druhom hrnci si medzičasom rozohrejeme olej a dáme naň cibuľku do zlatista osmažit. Potom k nej pridáme preplachnutú ryžu, ktorú chvíľu orestujeme spolu s cibuľkou. Dochutíme kmínom a sušeným zeleninovým základom. Všetko dobre premiešame a dusíme chvíľu, tak aby sa nám uvoľnili chute. Potom podlejeme 1 hrnčekom horúcej vody a osolíme. Všetko spolu premiešame a zakryjeme pokličkou. Pri varení ryže zvyknem dodržiavať pomer 1:2 (na jeden hrnček ryže/ dva hrnčeky vody). Ryžu varíme do zmäknutia  cca 20 min. Cviklu si po uvarení necháme vychladnúť a následne ju ošupeme a nakrájame na kocky. Ten kto chce, ju môže kľudne aj postrúhať. Cviklu pridáme k uvarenej ryži spolu s nakrájanými vlašskými orechmi a sušenými slivkami. Všetko spolu premiešame a posypeme parmezánom a píniovými orieškami. Na záver si ošúpeme pomaranč a nakrájame ho na malé kocky. Pomaranč zmiešame spolu s rukolou a môžme servírovať. Dobrú chuť priatelia! 
0

štvrtok 30. apríla 2020


Podpecník

Cesto:
500g hladkej múky
1 čajová lyžička soli
1 vajce
3 polievkové lyžice olivového oleja
2 mänšie uvarené zemiaky

150 ml vlažného mlieka
1 čajová lyžička cukru
1/2 kocky droždia

Obloha:
1/2 tvaroh
Soľ
1 vajce
2 polievkové lyžice smotany
50g Niva
100g slanina
1 cibuľa

Počet porcií: 6 osôb 
Čas prípravy: 2 hod.

Najprv si pripravíme kvások. Do vlažného mlieka si rozdrobíme droždie a pridáme cukor. Kvások necháme 10-15 min. odstáť. Do veľkej misy si dáme múku, soľ, nastrúhané uvarené zemiaky, vajce a olivový olej. Prilejeme kvások a všetko dobre spolu premiešame, tak aby nám vzniklo poddajné cesto. Zvyknem miesiť aspoň 10-15min. Potom mysu s cestom prekryjeme čistou kuchynskou utierkou a odložíme na 1 hod. na teplé miesto. Ja dávam buď medzi periny alebo deky :) Hlavne nech je pekne v teplúcčku, aby mohlo podrásť. Po uplynutí danej doby, cesto rozvaľkame a presunieme na plech vystlaný papierom na pečenie. V miske si rozšlaháme vajíčko so smotanou, pridáme tvaroh, soľ,nivu a všetko dobre premiešame. Zmes vylejeme na cesto a na vrch poukladáme nakrájanú cibuľku so slaninkou. Rúru vyhrejeme cca na 180 stupňov a vložíme piecť podpecník. Pečieme približne 20 min. Treba priebežne sledovať, nakolko každa rúra pečie inak. Po upečení môžme podávať. Dobrú chuť priatelia!

TIP na záver: Podpecníky sa dajú robiť na mnoho spôsobov, tak ako na slano, tak aj na sladko. Skúste odskúšať napríklad aj kombináciu bryndze so smotanou, slaninkou a kôprom. 
0


Vajíčkový šalát

6 Vajec
1 Cibuľa
2 mänšie zemiaky
3-4 kyslé uhorky
3 polievkové lyžice olivového oleja
1 čajová lyžička cukru
1/2 čajová lyžička soli
Štipka čierneho korenia
1 čajová lyžička sušeného cesnaku
1 polievková lyžica citrónovej šťavy
1 čajová lyžička plnotučnej horčice
7 polievkových lyžíc kyslej smotany

Počet porcií: 4 osoby 
Čas prípravy: 45 min. 

Vajíčka a zemiaky si poriadne umyjeme a dáme ich variť do samostatných hrncov. Medzičasom si ošupeme a nakrájame cibuľu na jemno. Rovnako na malé kocečky si nakrájame kyslé uhorky. V miske si zmiešame s metličkou olivový olej, cukor, soľ, sušený cesnak, čierne korenie, citrónovú šťavu, horčicu a kyslú smotanu. Uvarené zemiaky a vajíčka necháme najprv vychladnúť, a potom ich ošúpeme a nakrájame na kocky. K zemiakom a vajíčkam pridáme cibuľu s uhorkami. Zalejeme so smotanovou zálievkou, ktorú sme si pripravili v druhej miske a všetko spolu poriadne premiešame. Misu so šalátom prekryjeme potravinovou fóliou a dáme do chladničky odležat´ aspoň na 2hod. Dobrú chuť priatelia! 
0

streda 29. apríla 2020


Zemiakový prívarok z maslovej tekvice 

1 maslová tekvica
2 väčšie zemiaky
1 čajová lyžička rozmarínu
1 čajová lyžička soli
Čierne korenie
1 väčšia cibuľa
3 strúčiky cesnaku
1/2 litra Zeleninového vývaru
1 polievková lyžica masla
2 polievkové lyžice olivového oleja

Počet porcií: 4 osoby 
Čas prípravy: 1 hod.

Ako prvé si pripravíme zeleninu. Zeleninu poriadne umyjeme, ošúpeme a nakrájame. V hrnci si rozohrejeme olivový olej, ku ktorému pridáme dusiť najprv cibuľku, potom cesnak, tekvicu a zemiaky. Chvíľu všetko spolu dusíme a potom prisypeme drvený rozmarín. Po 2-3 min. podlejeme zeleninovým vývarom a necháme variť pokiaľ zelenina nezmäkne. Ja varím v tlakovom hrnci cca 30 min. Dochutíme soľou a čiernym korením podľa potreby. Všetko spolu dobre premiešame a povaríme ešte 2-3 min. Odstavíme zo šporáka a primiešame na záver maslo do prívarku. Prívarok podávame buď s čerstvým pečivom alebo s tofu karbonátkami (viď recept na mojom blogu). Dobrú chuť priatelia!


0


Špenátová polievka

1 väčšia mrkva
1 cibuľa
1 balenie mrazeného špenátu
2 strúčiky cesnaku
1 polievková lyžica sušeného zeleninového základu
( alebo zeleninový vývar)
1 smotana na varenie
1 polievková lyžica špaldovej múky na zahustenie
Soľ
Čierne korenie

Počet porcií: 6 osôb 
Čas prípravy: 45 min. 

Najprv si očistíme a ošúpeme zeleninu. Cibuľku si nakrájame na jemno a mrkvu si postrúhané na strúhadle s hrubšími dierkami. V hrnci si zohrejeme olej a potom k nemu pridáme cibuľku spolu s mrkvou a cesnakom. Všetko spolu dusíme za občasného miešania cca 10 min. Pridáme sušený zeleninový základ a všetko spolu dobre premiešame. Necháme 1-2 min pokúsiť za stáleho miešania a potom podlejeme vriacou vodou cca 1,5 Litra. Dobre premiešame a varíme ďalších 10-15 min. Potom pridáme do hrnca mrazený špenát a varíme ďalších 10 min. Polievku dochutíme soľou a čierným korením podľa potreby. Smotanu na varenie si zmiešame s jednou lyžicou špaldovej múky a na záver vylejeme do polievky. Dobre premiešame a povaríme ešte 2-3 min., nech sa nám všetko pekne prepojí. Pre dosiahnutie hladšej konzistencie, môžme polievku nám koniec rozmixovať ponorným mixerom. Servírujeme s krutónmi, t.j. malými opečenými chlebíkmi. Ten kto ich nemá práve po ruke, môže použiť sucháre. Prajem Vám dobrú chuť priatelia :) 
0

pondelok 27. apríla 2020


Tofu karbonátky 

1 lahôdkové tofu
2 mrkvy
1 menší zeler
malý kúsok póru
1 menšia cibuľa
Soľ
Mletá rasca
Majoránka
1PL sójovej omáčky 
1vajíčko
1 hrsť strúhanky

Počet porcií: 4 osoby
Čas prípravy: 60 min. 

Zeleninu si umyjeme, ošúpeme a nastrúhame na jemno. Pridáme 1 celé vajíčko, strúhanku a dochutíme soľou, rascou, majoránkou a sójovou omáčkou. Všetko dobre premiešame, aby sa nám spojila hmota. Z hmoty si vytvarujeme guľky, ktoré roztlačíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Vložíme do rúry a pečieme pri 150 stupňoch cca 40 min. Karbonátky podávame buď s miešaným zeleninovým šalátom alebo k prívarkom. Karbonátky sa dajú vložiť do žemle a máte zdravý hamburger. Dobrú chuť priatelia!

0


Zelerovo - krémová polievka 

1 zeler
1 zemiak
1 cibuľa
1PL lahodkove drozdie 
1CL sušený zeleninový základ 
Soľ 
1 1/2 litra vody
Olivový olej

Počet porcií: 4 -5 osôb 
Čas prípravy: 35 min.

Najprv si umyjeme, ošúpeme a nakrájame zeleninu. V hrnci si zohrejeme olivový olej a pridáme cibuľku, ktorú chvíľu restujeme. Následne pridáme zvyšnú zeleninu a všetko spolu dusime za stáleho miešania cca 10 min. Potom pridáme lahôdkové droždie a sušený zeleninový základ a ešte minútku všetko spolu dusíme. Nakoniec podlejeme vriacou vodou a varíme do zmäknutia zeleniny cca 20min.
Odstavíme zo šporáka a necháme trochu vychladnúť polievku. Polievku rozmixujeme ponorným mixerom do hladká. Servírujeme s malými krutónmi. Dobrú chuť priatelia.

TIP na záver: Ten kto má rád jemné a lahodné polievky, tak si môže na záver do polievky pridať lyžicu šľahačky. 
0


Cookies z ovsených vločiek 

80g pomletých ovsených vločiek
1 hrsť posekaných mandlí
1/2 hrsť sušených hrozienok
1/2 hrsť sušených brusníc
1 banán
1/2 avokáda

V miske si najprv roztlačime banán s avokádom. Následne pridáme všetky ostatné suché suroviny (ovsené vločky, mandle, hrozienka, brusnice). Všetko dobre premiešame. Z hmoty si vyformujeme malé guľôčky, ktoré potom roztlačíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Rúru si vyhrejeme na 150 stupňov a pečieme cca 30min. Treba priebežne sledovať, nakoľko každá rúra pečie inak. Dobrú chuť priatelia!
Tento recept, nie len že je jednoduchý a chutný, ale k tomu aj veľmi zdravý.
0

nedeľa 26. apríla 2020


Kuracie kari rizoto

500g ryže na rizoto
2 cibuľa
3 mrkvy
300g kuracie prsia
1 malý pórik
1 malá konzerva hrášku
Soľ
Čierne korenie
Sušený cesnak
Kari korenie
Červená sladká paprika
6-7 klinčekov
Olivový olej

Najprv si namarinujeme kuracie mäso. Kuracie prsia si dobre umyjeme, vyčistíme ak treba, osušíme a nakrájame na malé kocky. V miske si zmiešame olej (2 polievkové lyžice oleja), červenú sladkú papriku (1/2 čajovej lyžičky papriky), kari (1/2 čajovej lyžičky), sušený cesnak (1/2 čajovej lyžičky), soľ (1/2 čajovej lyžičky) a čierné korenie (štipka korenia). Kuracie kocky premiešame v miske s marinádou a necháme v chlade odležať aspoň 1 hod. Medzičasom si pripravíme v jednom hrnci rýžu. Rýžu si trochu orestujeme na oleji a potom podlejeme cca 1 litrom vody. Pridáme očistenú celú cibuľu, do ktorej sme pozapichovali 6-7 klinčekov. Následne dochutíme 1 lyžičkou kari, trochu soľou a necháme variť cca 20 min. Po uvarení, vyberieme cibuľu z hrnca.

Vo väčšej panvici si orestujeme cibuľu na olivovom oleji a pridáme marinované kuracie kocky. Trochu osmažime a potom pridáme mrkvu a pokrik, ktoré sme si predtým očistili a nakrájali na kocečky. Všetko spolu dusíme cca 20 min. Následne pridáme hrášok buď mrazený alebo z konzervy a dusíme dalších 8 min. Hotovú zmes zeleniny a mäska presypeme k uvarenej rýži a všetko dobre premiešame. Rizoto servírujeme s postrúhaným parmezánom. Dobrú chuť priatelia!

0

sobota 18. apríla 2020


 Zdravé pokušenie 

1 šálka strúhaného kokosu
1 šálka mletých vlašských orechov
2 šálky pomletých ovsených vločiek
1 šálka detskej krupice
1/2 šálky trstinového cukru
3 šálky skysnutého plnotučného mlieka alebo kefír
1/2 balíčka kypriaceho prášku
1/2 balíčka vanilkového cukru
1/2 šálky kokosového oleja
Domáci lekvár (rybizlový alebo višňový)
100g horkej čokolády
2 polievkové lyžice teplej vody
80g masla

Čas prípravy: 1 hod.

Tento recept je v skutku veľmi jednoduchý a rýchli. Stačí si v jednej veľkej mise zmiešať všetky suché veci (strúhaný kokos, vlašské orechy, ovsené vločky, detskú krupicu, trstinový cukor, kypriací prášok a vanilkový cukor). Následne pridáte mlieko alebo kefír spolu s roztopeným kokosovým olejom a všetko dobre premiešate. Potom už len vylejete nám plech ( ja používam plech s rozmerom 40x25cm) vyložený papierom nám pečenie a necháte piecť pri 170 stupňoch cca 30 - 40 min. Treba každopádne sledovať, lebo každá rúra pečie inak. Koláč po upečení ešte ako je teplý poprepichujeme z vrchu vidličkou a potrieme lekvárom. Najideálnejšie sú tekuté lekváre, ktoré sa vedia pekne vsiaknuť do koláča. Z domácej výroby mám od mojich rodičov ríbezľové lekvare, ktoré sú priam stvorené pre tento tip koláčov. Ak máte iný druh lekvára neváhajte ho použiť. Medzičasom, čo necháme lekvár pekne nasiaknúť, si vo vodnom kúpeľni rozpustíme horkú čokoládu spolu s maslom a vodou. Vytvoríme si tak čokoládovu polévu, ktorou koláč na záver polejeme z vrchu a necháme stuhnúť. Dobrú chuť priatelia! 



0


Piškótová torta s malinovo-tvarohovým krémom

Suroviny na cesto:
90g trstinový cukor
1dcl vody
4 ks vajcia
1dcl olej
180g hladká múka
1/2 vanilkový cukor
1/2 prášok do pečiva

Suroviny na krém:
500 g mäkký tvaroh
200 ml smotany na šlahanie ( min.30%)
750 g mrazené maliny
20g trstinový cukor (nie kryštálový ale práškový)
1/2 vanilkový cukor

Najprv si oddelíme žĺtka od bielkov. Žĺtka si vymiešame spolu s cukrom a vanilkovým cukrom do penista. Pridáme vodu, olej a všetko dobre premiešame. Hladkú múku si preosejeme vo veľkej nádobe. Preosiatú múku, do ktorej sme si pridali prášok do pečiva, postupne pridávame po veľkých lyžiciach do žĺtkovej zmesy. Všetko spolu zľahka premiešame. Z bielkov si vyšľaháme tuhý sneh, ktorý na záver zľahka pridáme k žĺtkovej zmesy. Cesto vylejeme do tortovej formy a pečieme pri 180 stupňoch cca 20 min. Po uplynutí doby, znížime teplotu na 150 stupňov a pečieme dalších cca 10 min. Treba priebežne sledovať, nakoľko každá rúra pečie inak. Po upečení necháme korpus vychladnúť. Vychladnutý korpus prekrojíme na dvakrát, tak aby sme si vytvorili viac poschodí. Krém si pripravíme z mäkkého tvarohu, do ktorého zapracujeme trstinový a vanilkový cukor. Všetko dobre rozmixujeme na hladko. Maliny si medzičasom necháme rozmraziť a odkvapkať cez syto. Následne si vyšľaháme smotanu, ktorú pridáme do krému. Na spodný korpus si natrieme krém, na ktorý poukladáme maliny. To isté urobíme s ďalším poschodím. Celú tortu zvrchu aj po bokoch ponatierame zvyšným krémom a ozdobíme malinami. Dobrú chuť priatelia :)

0


Hráškova polievka s mätou

1 balenie mrazeného hrášku (400g)
1 smotana na varenie (250ml)
1 cibuľa
2 polievkové lyžice Olivového oleja
1 hrsť čerstvej mäty  alebo 1 lyžička sušenej mäty
1/2 čajovej lyžičky soli
1,5 L Zeleninového vývaru (poprípade sušený zeleninový základ)
Štipka čierného korenia
1 lyžička masla

Počet porcií: 5-6 osôb 
Čas prípravy: 30 min.

Najprv si umyjeme a nakrájame cibuľu, netreba úplne najemno krájať, nakoľko ju neskôr rozmixujeme v polievke. Do hrnca si dáme zohriať olivový olej, pridáme cibuľku, ktorú si chvíľu orestujeme. Pridáme k nej mrazený hrášok a všetko spolu chvíľu cca 2-3 min. restujeme. Potom podlejeme zeleninovým vývarom a varíme spolu 10 min. Ten kto nemá zeleninový vývar, môže použiť vriacu vodu so sušeným zeleninovým základom alebo zeleninový bujón. Polievku dochutíme soľou, čierným korením, mätou a varíme ďalších 5 min. Na záver pridáme smotanu na varenie a povaríme ešte 2-3 min. Polievku odstavíme zo šporáka a pridáme maslo. Ponorným mixerom rozmixujeme polievku do hladká. Dobrú chuť priatelia!

TIP na záver: Polievku si môžte z vrchu dozdobiť šľahačkou a lístkami čerstvej mäty. Ten kto má rád krutóny, môže servírovať s krutónmi. 
0


Paradajková polievka s rýžou

1 cibuľa
2 polievkové lyžice olivového oleja
1 paradajkový pretlak ( pasírované paradajky 400 ml)
2 bobkové listy
2 klinčeky
1/2 čajovej lyžičky škorice
1/2 hrnčeka rýže
1/2 čajovej lyžičky soli
1 polievková lyžica kokosového cukru
2 polievkové lyžice špaldovej múky na zahustenie

Počet porcií: 6 osôb 
Čas prípravy: 40 min. 

Najprv si v hrnci na olivovom oleji orestujeme cibuľku do zlatista. Posypeme špaldovou múkou, aby sa nám vytvorila zásmažka a chvíľu miešame. Potom podlejeme vodou (1,5 litra vody) a varíme ďalej. Do vody pridáme paradajkový pretlak, bobkové listy, klinčeky, škoricu, soľ, cukor a necháme variť 20min. Následne doplníme prepláchnutú rýžu a varíme ďalej do zmäknutia. Pred koncom ochutnáme, či netreba viac cukru alebo soli, nakoľko každý jeden z nás má rád paradajkovú polievku podľa svojej chuti.

TIP: Ak máte doma čerstvú bazálku, tak nezabudnite si pri servírovaní pridať do polievky. 
0

štvrtok 16. apríla 2020


Kuracia čína 

300g kuracích pŕs

Na Marinádu: (1/2 čajovej lyžičky soli,
1 čajová lyžička mletej sladkej papriky,
štipka štipľavej mletej papriky,
1 polievková lyžica olivového oleja,
1/2 čajová lyžička strúhaného badiánu,
2 čajové lyžičky nastrúhaného zázvoru,
2 strúčiky cesnaku,
2 rozdrvené klinčeky,
1/2 čajovej lyžičky škorice,
2 polievkové lyžice medu, 
4 polievkové lyžice sójovej omáčky)

1 väčšia Cibuľa na väčšie mesiačiky nakrájaná
1 balenie Mix mrazenej zeleniny na Čínu (dala som Billa wellness china)
1/2 z menšieho póru (na pásiky nakrájané)
Štipka Soli
2PL olivový olej 
250 ml kurací alebo zeleninový vývar 
100 ml studenej vody
1 polievková lyžica hladkej múky
Príloha - Ryža Basmati

Počet porcií: 5-6 osôb 
Čas prípravy: 1 hod. 30min.

Najprv si umyjeme a nakrájame kuracie, ktoré následne marinádujeme. Marinádu si pripravím zo všetkých vyššie uvedených surovín. Všetko dobre premiešame a kuracie dáme do chladničky odležať aspoň na 1 hod., nech sa nám všetky chute prepoja. Medzičasom si môžme uvariť rýžu Basmati. Keď už máme odležané kuracie, zoberieme si veľkú panvicu alebo wok, do ktorej nalejme olivový olej. Do rozohriatého oleja najprv vložíme kuracie, chvíľu orestujeme. Následne pridáme cibuľu a takisto chvíľu orestujeme. Vysypeme mrazenú zeleninu, dobre premiešame, podlejeme vývarom a dusíme všetko spolu cca 10 min. Na záver pridáme pórik a dusíme všetko spolu dalších 5 min. V 100 ml studenej vody si rozmiešame hladkú múku, ktorú na koniec vylejeme do našej Číny :) dobre premišame, necháme chvíľu povaríte 2-3min. a potom odstavíme z ohňa. Čínu je dobre ochutnať tesne pred koncom. Ak sa Vám zdá príliš slaná alebo sladká, treba podľa vašej chuti pridať buď viac soli a korenia alebo medu (poprípade kokosového cukru). Dobrú chuť priatelia! 
0

nedeľa 12. apríla 2020


Mrkvovo zázvorová polievka 

500g mrkva
100g Zeleru
1 stredne veľký zemiak
1 veľká cibuľa
2PL Repkový olej
2struciky cesnaku
1CL struhaneho zázvoru
1CL kurkumy
1/2 CL drvenej rasce
Soľ
1CL sušeného koriandra
Sušený zeleninový základ alebo zeleninový vývar
250ml ovsenej smotany na varenie

Počet porcií: 4 osôb
Čas prípravy: 60 min.

Najprv si očistíme a umyjeme zeleninu (mrkva, zeler, zemiak, cesnak, cibuľu, zázvor). Následne si ju nakrájame na menšie kúsky. Do hrnca si dáme zohriať repkový olej, na ktorom si podusíme cibuľku spolu s mrkvou, cesnakom a zelerom. Asi tak po 10 min. pridáme zemiaky, posypeme rascou, kurkumou a sušeným zeleninový základom. Minútku všetko spolu podusíme a potom zalejeme vriacou vodou (2 litre) alebo zeleninovým vývarom. Polievku osolíme a necháme variť cca 30 min. Po uplynutí času dochutíme sušeným koriandrom a nastrúhaným zázvorom. Všetko dobre premiešame a prilejeme na záver ovsenú smotanu na varenie, ktorú 2-3 min. povaríme. S ponorným mixerom všetko dobre rozmixujeme a môžme servírovať. Polievka chutí najlepšie s malými krutónmi. Ten kto má rád, tak si môže do polievky pridať 1malú lyžičku kyslej smotany. Dobrú chuť priatelia!

0

sobota 11. apríla 2020


Domáci chlieb

Ako si jednoducho pripraviť vlastný domáci chlieb? Stačí Vám na to len zopár surovín.

500-530g hladkej muky ( alebo 3 hrnčeky s objemom 250ml)
375ml teplej vody ( 1 a pol hrnčeka) 
1 a pol čajovej lyžičky sušeného drozdia
2 čajové lyžičky soli
1 čajova lyžička drvenej rasce 

Všetky suroviny spolu premiešame v mise najprv vareškou a potom hnietime cesto 15 min., buď ručne alebo mixerom s hákmi. Najlepšie zamiesiť buď okolo 20:00 a dať ráno upiecť alebo z rána zamiesiť a dať až večer upiecť. Cesto v mise prykrijeme utierkou. Ja dávam aj gumičku okolo aby lepšie držala utierka. Misu potom presuniem na teple miesto. Ja dávam na pohovku, kde ju zabalim ešte dekou, nech je cestičko pekne v teplúčku, ako také malé bábätko. Len okolo misy zavyniem. Vrch nechávam len trochu prekrytý dekou, aby bolo vidno utierku a malo cesto aj odkiaľ dýchať. :
Ráno si cesto vyberieme z misy a preložíme na pomúčený lopár, ktorý poprášime hladkou múkou, aby sa nám cesto zospodu neprilepilo. Rozvaľkame na cca hrubku 3cm a posypeme ľubovoľnými semienkami. Ja dávam slnečnicové alebo ľanové. Kto má ako rád. Potom poprekladam cesto, z práva prekryjem tretinu a z ľava prekryjem tu pravú stranu. Takto pripravené cesto vložím do jenskej misy alebo inej formy, podľa toho, či chcem obdĺžnikový tvar alebo okrúhly tvar. Formu si predtým posypem trochu mukou a vložím cesto. Formu prekryjem utierkou a nechám aspoň dalších 30 min. kysnutť v teple. Po 20 min. kysnutia si medzičasom môžme vyhriať rúru na 180 stupňov, pokial máte starý sporák, tak to trvá dlhšie, preto tak skoro púšťam rúru :) Do rúry si rovno vložíme plech, na ktorom budeme piecť chlebík, dávam do stredu. Zospodu vložím nádobu s vodou (spraví zápar). Ak chcete robiť bez záparu, tak treba použiť formu s vrchnákom na pečenie. Ja zvyknem vodu nalievať do formy na biskupský chlebík a umiestním ju zospodu do trúby. Takto si počkám pokial sa plech a trúba nezohrejú na 180 stupňov. Potom vyklopím cesto na horúci plech, zvrchu ho narežem, aby sa neroztrhal počas pečenia a potriem ho slanou vodou. No a teraz šup s ním do rúry, kde ho necháme piecť pri 180 stupňoch 30 minút. Po uplynutí času, vyberieme následne zápar, teda nádobu s vodou a plech s chlebíkom presunieme na najnižšiu úroveň, ako sa dá. Predtým ho však ešte raz pretriem slanou vodou, a potom sa už ďalej pečie dalších 30 min pri teplote 150 stupňov. Po upečení chlebík vyberieme, potrieme slanou vodou a necháme vychladnúť na rošte (mriežke). Tento recept sa nám zakaždým osvedčil a chlebík vyšiel tak ako má. Dobrú chuť priatelia :) x
0


Kuracie jarné rolky

10 ks Ryžový papier
100g Ryžové rezance
250g kuracie prsia
1/4 Ľadový šalát
1 Uhorka
1 veľka Mrkva
Soľ
1PL Sušený Koriander

2PL Sójova omáčka
2PL Agávový sirup
3PL Arašidové maslo
3PL Vlažná voda

Počet porcii: 2-3 osoby 
Čas prípravy: 1 hod.


Najprv si dáme variť kuracie prsia. Tie dobre umyjeme a dáme do hrnca s malým množstvom studenej vody variť. Vodu osolíme a varíme pod pokličkou cca 30min. Vývar z kuracieho si môžte odložiť do chladničky a použiť napríklad na polievku. Určite nevyhadzujte bola by to veľká škoda, nakoľko vo vývare ostali všetky potrebné živiny. Medzičasom čo sa nám varí kuracie, tak si umyjeme a očistíme zeleninu (ľadový šalát, uhorku a mrkvu). Následne nakrájame na úzke pásiky. Keď mame zeleninu pripravenú, dáme si podľa návodu uvariť ryžové rezance . Zvyčajne sa vložia len do vriacej vody na 2-3min. Scedime vodu z hrnca a necháme ich pod pokličkou, aby nám nevychladli. Uvarené kuracie  si takisto scedime (tak ako som už vyššie spomínala, je fajn si vývar odložiť do chladničky keď vychladne), natrhame na menšie kúsky a posypeme sušeným koriandrom. Všetko dobre premiešame a necháme chvíľu pod pokličkou odležať. Zatiaľ si môžme pripraviť omáčku, na ktorú budeme potrebovať, len vlažnú vodu, sójovú omáčku, arašidové maslo a agávový sirup. Všetky suroviny si zmiešame v jednej miske a máme hotovú omáčku. Treba ochutnať, ak je príliš slané, a keď tak ešte dosladiť alebo naopak, Pripravíme si väčšiu nádobu, mne osobne vyhovuje väčšia nerezová misa, nakolko sa v nej ľahšie namáča ryžový papier. Z vlastnej skúsenosti som zistila, že úplne vriaca voda, nie je ideálna na namáčanie papiera. Nakoľko rýchlo zmäkne a zmotá sa, tak že sa s ním ďalej dá veľmi ťažko pracovať. Takže chvíľu počkám, keď má voda takých cca 90-80 stupňov. Vyberiem ryžový papier a pomalí ho ponáram a otáčam, tak aby postupne celý zmäkol. Potom rýchlo presuniem na drevenú dosku, kde si ho vyrovnám, ak sa mi trochu boky prilepili a začínam vrstviť jednotlivé suroviny. Najprv uložím rezance, kladiem nie do stredu, ale o čosi nižšie a od okrajov nechávam odostup. Na rezance položím kuracie s koriandrom, mrkvu a uhorku nakrájanu na prúžky. No a na záver ešte ľadový šalát. Ryžový papier skladám zospodu do stredu, potom preložím oba okraje a následne rolujem až po vrch. Takto si pripravíme potrebné množstvo roliek, ktoré potom servirujeme s pripravenou omáčkou. Dúfam, že Vám bude chutiť, tak ako aj mojej rodine :) Dobrú chuť priatelia!

0

streda 15. januára 2020


Mrkvová pomazánka

1 väčšia mrkva
1 tofu natural
2PL majonézy
2PL sojového jogurtu
Štipka soli
1 strúčik cesnaku
1 hrsť čerstvej petržlenovej vňate

Počet porcií: 2 - 3 osoby 
Čas prípravy: 15 min.

Mrkvu si umyjeme, ošúpeme a nastrúhame najemno. K nastrúhanej mrkve si pridáme tofu natural, ktorý rovnako najemno nastrúhame. Pridáme majonézu, sójový jogurt, štipku soli, nasekanú petržlenovú vňať a prelisovaný cesnak. Všetko dobre premiešame a necháme odstať v chladničke aspoň 2 hod.. Podávame najlepšie  s celozrnným pečivom.

TIP: Pre milovníkov pikantných jedál odporúčam pridať trochu chilli papričiek. Prajem dobrú chuť.
0

Author